top of page
Vyhledat

Archeopark Mikulčice - Kopčany má šancu na zápis do UNESCO

Po dvoch neúspešných pokusoch (r. 2008 a r. 2013) o zápis na zoznam svetového dedičstva UNESCO sa to pravdepodobne na tretí krát podarí a to najmä vďaka zapojeniu ďalších veľkomoravských lokalít na území Českej republiky a Slovenska.


Už od roku 1954 prebieha archeologické bádanie veľkomoravského sídla Mikulčice-Valy, kedy sa postupne objavili základy dvanástich kamenných kostolov, kniežacieho paláca, tri veľkomoravské kolové mosty, štyri zachovalé člny dlabanky, na niektorých miestach pod mohutným valom základy a zvyšky hradieb a na sídliskových plochách pozostatky obytných zrubových chát, hospodárskych objektov, palácov a studní.


Neďaleko od veľkomoravského sídla Mikulčice-Valy sa pri dedinke Kopčany nachádza Kostol svätej Margity Antiochijskej. Prvý archeologický výskum kostola a jeho okolia sa začal v roku 1964. Počas týchto výskumov sa našli tri hroby so šperkami typickými pre veľkomoravské obdobie a maltovina vo veľkosti a v tvare charakteristickom pre fázu murovania a omietania, na základe ktorej kostol pôvodne datovali.


Kostol svätej Margity Antiochijskej kaplnka kostolik Kopčany

Myšlienka spojenia oboch archeologických lokalít vznikla v roku 2006 z podnetov starostov obcí Mikulčice a Kopčany. Výsledkom trinásťročného úsilia a budovania v oboch lokalitách sú moderné múzejné budovy slúžiace návštevníkom pamiatky. Rovnako sa tu nachádza aj kultivovaný pamiatkovo chránený prírodný areál s replikami základov kostolov a kniežacieho paláca a modernou lávkou cez rieku Moravu s prístupovými cestami. Prepojenie týchto dvoch stredovekých pamiatok znamenalo vznik Archeoparku Mikulčice - Kopčany.


Viac informácii sa dozviete tu.

32 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page