top of page
Vyhledat

S Moravanmi sme si rovní

Aktualizováno: 21. 1. 2022

Rozhovor so Štefanom Kriškom


O našej neďalekej a krásou neutíchajúcej Morave sa rozhovoril aj Štefan, ktorý je aj práve podľa mena pôvodom Slovák, no môžeme povedať, že už tretí rok má prechodný pobyt v Brne. Študuje aplikovanú informatiku na fakulte informatiky Masarykovej univerzity. A dovolili sme sa ho opýtať pár otázok. Vnímanie Brna nielen ako historického mesta, ktoré v sebe nosí moderného ducha a mesta, kde študuje, ale aj ako miesta, kde sú, podľa jeho slov, ľudia srdečnejší, ako my, Slováci.




Čo je podľa teba raritou v Brne?

„Keď sa povie slovo Brno, hneď mi napadne orloj na námestí Slobody, ktorý začne každý deň o 11. hodine zvoniť a z jedného zo štyroch rôznych otvorov vypadne sklenená gulička, a tá

v sebe ukrýva znak Brna. Je to veľmi zaujímavé a pútavé pre návštevníkov Brna. Ďalej určite katedrála svätého Petra a Pavla, nachádzajúca sa navrchu Petrov, ktorá je brnianskou dominantou.“


Takže predpokladám, že práve to sú tvoje obľúbené miesta, kam rád chodievaš. Sú aj iné miesta, ktoré máš v obľube?

„Áno, Petrov mám naozaj rád a najmä tie sady a parky, ktoré sú naokolo, sú nádherné. A pochopiteľne, pre študentov to je počas teplých letných večerov ako stvorené. Tiež sa rád prechádzam v parku Lužánky, ktorý je dokonca najstarší park v celej Českej republike. Aby som bol úprimný, veľmi rád navštevujem miestne “hospúdky“, ktoré sú veľmi útulné. No zo všetkých podnikov mám najradšej čajovňu, s názvom Utópia. Je to pre mňa prostredie, kde dokážem vypnúť od okolitého sveta, zabudnúť na všetko. Cítim sa tam naozaj príjemne.“


Rozumieš si viac s českými alebo slovenskými spolužiakmi?

„Nerobím medzi nami rozdiely. Akurát to vnímam na tom, že českí spolužiaci, ktorých som mal možnosť spoznať, sú viac otvorenejší a komunikatívnejší. Ale je veľmi pravdepodobné, že to je len môj subjektívny názor. Možno som nemal možnosť spoznať práve tých otvorených Slovákov.“



Fakulta informatiky, Masarykova univerzita v Brne.


Ako sa správajú Moravania k Slovákom?

„Ako k sebe samým. Sme im rovní, presne tak, ako Moravania nám. Nevidím a ani som nezažil, že by nás nejako odsudzovali len preto, že sme zo Slovenska. Naozaj som s nimi nezažil zlú skúsenosť, nikdy. Dokonca som jeden rok býval na internáte s dvomi Moravanmi, zo Zlína a Uherského Hradišťa a s jedným Slovákom. S Moravanmi som si rozumel ešte viac, ako so Slovákom, čo je dosť paradox.“


Myslíš, že ľudia v Brne sa správajú inak ako ľudia žijúci v Prahe?

„Ako sa to dosť často hovorieva, je Praha a zvyšok Českej republiky. Moravania sú veľmi srdeční, priateľskí a pohostinní ľudia, ak to mám porovnať napríklad s Prahou alebo aj s iným mestom. Je tam citeľný rozdiel v ich správaní. Pražania sú chladnejší. Chcel som ísť študovať do Brna od konca mojej strednej školy, pretože keďže som z východu, v Bratislave by som bol za východniara vo veľkom hlavnom meste, ako to tradične zvyknú hovoriť. Myslím, že rovnako je na tom aj Praha, keď tam študuje niekto z Brna. A keďže som z východu jednej krajiny prešiel na východ druhej krajiny, cítim sa tam ako doma.“


Ako by si porovnal Moravskú kultúru s tou našou?

„Veľmi sa od tej Slovenskej nelíši. Na Morave žije folklór, tradičné kroje a ich každoročné tradície. Morava je známa svojimi nekončiacimi vinicami. Osobne víno veľmi neobľubujem, ale párkrát som zablúdil do vinných pivničiek a musím uznať, je to naozaj veľké moravské bohatstvo. Navštívil som aj mesto Znojmo, kde som bol na vinobraní. Bol to veľmi príjemný zážitok s pohostinnými ľuďmi a príjemnou atmosférou. Práve na kultúre je viditeľné, ako blízko pri sebe s Moravou sme. Dokonca aj ich jazyk je obohatený o pár slovenských slov. Keby ste povedali v Prahe slovo dedina, nevedeli by, čo to znamená, no Moravan áno.“


Čo odporúčaš ľuďom navštíviť na Morave?

„Určite by mali zažiť aspoň jedno vinobranie, deje sa to vo väčšine Moravských miest. Navštíviť pivničku, kde je ochutnávka vín. Ak sa už na Morave ocitnú, treba zažiť aj takzvané Svätomartinské slávnosti. Hrá tam hudba, v mestách sú rozmiestnené stánky, zväčša s vínom a do toho dievčatá vo folklórnych krojoch. Čo viac k takejto slávnosti dodať. Rovnako by som odporučil Vianočné trhy. Koncerty každý večer, stánky s čímkoľvek chcete, príjemná atmosféra, jednoducho, má to svoje čaro.“





Otvoril ti príchod do Brna v niečom oči?

„Určite áno. Brno je jednak študentské a jednak veľmi multikultúrne mesto, čo znamená, že sa tam nachádza množstvo mladých, cudzokrajných ľudí. Pochádzam z malého mesta, kde je viac než výnimočné stretnúť človeka, ktorý nie je Slovák, a práve preto by sa u nás v meste za Angličanom každý obzeral, no v Brne je to bežné, ľudia sú zvyknutí. Rozmýšľam nad ľuďmi inak než pred mojim príchodom do Brna.“


Chcel by si tam ostať žiť?

„Tak to je veľmi ťažká otázka. Brno, ako každé mesto, má svoje pozitíva, aj negatíva. Pokojne by som tam žiť ostal, ale práve v tomto čase by to bolo na úkor mojej rodiny a kamarátov, ktorých mám tu, na Slovensku. Keby to bolo o pár rokov neskôr a mal by som tam prácu, to by už bolo o niečom inom, tak si to viem predstaviť, ale až o niekoľko rokov. Ale musím uznať, som rád, že tam som. Spoznal som mnoho srdečných a úprimných ľudí, novú kultúru a krásny blízky kraj.“





33 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page