top of page
Vyhledat

Dúbravčekovanie

Folklórne hodnoty na Strednom Považí


Považské osvetové stredisko v Považskej Bystrici pripravilo už ôsmu sériu metodických školení s názvom Folklórne hodnoty na Strednom Považí VIII. V stredu 29. septembra 2021 v kultúrnom dome v Plevníku-Drienovom sa konali hudobno-tanečná dielňa s lektorkou: Mgr. art. Lenkou Šútorovou-Konečnou, ArtD. a hudobno-tvorivá dielňa s lektorom Mgr. Dobroslavom Kortmanom.


Členovia detského folklórneho súboru Dúbravček z Plevníka - Drienového pracovali paralelne v dvoch skupinách. Tanečná pedagogička a choreografka Lenka Šútorová-Konečná využíva pri výučbe tancov inovatívne pedagogické prístupy. Metodika, ktorej autorom je Peter Lévai, jej osobná prax a skúsenosti sú zárukou pohybového zážitku pre deti a zároveň inšpiráciou pre pedagógov. Tak tomu bolo aj v kultúrnom dome plnom malých folkloristov. Hravou formou efektívne a systematicky deti dospeli aj v krátkom čase k reálnym výsledkom, ktoré ďalším pravidelným nácvikom povedú ku kvalitným trvácim tanečným návykom.

Skúsený lektor Dobroslav Kortman vedie v Považskom osvetovom stredisku obľúbené letné hudobné dielne DOBROHUDIE. Mladí hudobníci z Dúbravčeka sú ich pravidelnými účastníkmi a počas tejto októbrovej dielne pokračovali v nácviku spoločnej hry i spevu z repertoáru ľudových piesní stredného Považia - Prečína, Marikovej i Záriečia a repertoár prispôsobili aj príprave k vianočnému obdobiu o regionálne koledy.


Pravidelne v jesenných termínoch pripravujeme aj hudobné dielne venované

pastierskym hudobným nástrojom a po niekoľkoročnom cykle týchto školení sme tie tohtoročné rozšírili okrem hry aj o poznanie výroby samotných nástrojov. V piatok 1. októbra 2021, v dielni Jozefa Pobočíka v Brvništi deti z detského folklórneho súboru Podžiaranček mali možnosť prakticky sa zoznámiť s jednotlivými pracovnými postupmi a nástrojmi potrebnými pri výrobe rífovej, či šesťdierkovej píšťaly.

Mgr. Jozef Pobočík sa spolu so svojím otcom venujú výrobe i samotnej interpretácii. Ako spomína Jozef Pobočík: „Zvuk rífovej alebo prednej koncovej píšťaly sa v časoch môjho detstva ozýval zo všetkých kútov Brvnišťa najmä za pokojných letných podvečerov. Pamätám si slnečné nedeľné dopoludnia, keď sa chlapi z horného konca v čistučkých bielych košeliach, s rífovkami pod pazuchou schádzali na moste a predvádzali svoje umenie. Niektoré boli rozsušené a tak ich bolo treba v Papradnianke namočiť, aby sa „spučali“. Medzi týmito hráčmi boli aj také legendy hry na rífovú píšťalu ako Jano Fortuník - Hroščík, Frano a Pavel Pobočíkovci - Petríci, z ktorých jeden bol môj strýko a druhý otec. Tradícia hry na tieto nástroje tu bola taká bohatá, že nás v okolí niekedy volali aj „píščelkári.“


A práve deti zo základnej školy v Papradne a dnes už aj študenti iných škôl,

v najväčšom pošte však práve deti z DFS Podžiaranček s veľkou chuťou a odhodlaním vyrobiť raz vlastné nástroje načúvajú každej informácii a s veľkým odhodlaním a šikovnosťou sa priúčajú aj zručnosti ich výroby Hudobno-tvorivé i tanečné dielne tohto druhu veľmi významne pomáhajú k porozumeniu a hlbšiemu poznaniu regionálnych tradícii, zachovávaniu a šíreniu hudobno-tanečných i remeselných zručností. Všetky školenia boli realizované v rámci projektu Kultúra človeka, kultúra spoločnosti. Z verejných zdrojov ich

podporil Fond na podporu umenia, hlavný partner projektu.
27 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentários


bottom of page